Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Kalkucianki posługują na Bulwarze Gdańskim. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Kalkucianki posługują na Bulwarze Gdańskim. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Kompromis koalicjantów w sprawie kamienicy Sióstr Zgromadzenia Misjonarek Miłości na szczecińskiej Łasztowni. Po sprzeciwie części radnych KO, prezydent Krzystek odstępuje od pomysłu przekazania nieruchomości w dzierżawę wieczystą z maksymalną bonifikatą.
Teraz jest mowa o 30-letniej dzierżawie, a skoro budynek pozostaje miejski, to urząd bierze na siebie remonty i utrzymanie kamienicy oraz dofinansowanie działalności "kalkucianek" prowadzących tam od lat przytułek dla bezdomnych i ubogich.

Same siostry pieniędzy od miasta nie oczekują - powiedział nam ksiądz Maciej Szmuc z Caritasu.

- Oczywiście miasto, jako właściciel tego budynku, jeśli będzie chciało dokonywać w nim jakichś inwestycji czy remontów, to jak najbardziej może to uczynić - mówi Szmuc.

Koalicja Obywatelska nie chciała "oddawać wartych miliony nieruchomości kościołowi" - czy w takim razie zagłosuje teraz za milionami z miejskiej kasy na wymagającą remontu kamienicę? - spytaliśmy Łukasza Tyszlera, szefa klubu KO.

- Tę informację, którą mam, że siostry - mówiąc delikatnie - nie bardzo sobie życzą takiej pomocy - odpowiada Tyszler.

Renata Łażewska z prezydenckiego klubu Bezpartyjnych zapewnia, że w tej sprawie nie ma mowy o rewanżu prezydenta za storpedowanie jego planów i próby postawienia KO w sytuacji, gdy tak czy owak będzie głosować za "milionami dla kościoła".

- Siostry wykonują wielką robotę dla miasta. Miasto w miarę możliwości będzie starało się im pomóc - mówi Łażewska.

Czekamy na komentarz opozycyjnego w szczecińskiej radzie klubu PiS. Jak usłyszeliśmy w biurze prasowym urzędu, na razie siostrom przedstawiono szczegóły uchwały. A w sprawie ewentualnego remontu potrzebna jest inwentaryzacja budynku.
Relacja Andrzeja Kutysa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty