Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Terminal kontenerowy ma powstać w porcie zewnętrznym na wschód od falochronu wschodniego terminala LNG. Fot. Paweł Płocharski [Radio Szczecin/Archiwum]
Terminal kontenerowy ma powstać w porcie zewnętrznym na wschód od falochronu wschodniego terminala LNG. Fot. Paweł Płocharski [Radio Szczecin/Archiwum]
Nawet dwa miliony średniej wielkości kontenerów może w przyszłości przeładowywać głębokowodny terminal kontenerowy, który ma powstać w Świnoujściu. Takie dane przedstawia Zarząd Morskich Portów Szczecin - Świnoujście.
Dla porównania dziś w Szczecinie działający terminal przeładowuje około 100 tysięcy kontenerów.

- Liczymy na ładunki z południa Europy - mówi Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin-Świnoujście. - Czechy, Słowacja, południe Europy to naturalne zaplecze dla zespołu Morskich Portów Szczecin - Świnoujście. Ale nie tylko. Również wschodnie landy niemieckie. My liczymy na to, że ten terminal będzie obsługiwał te ładunki, w tych kierunkach, a więc południe Europy, Czechy, Słowacja, być może Austria. Oczywiście całe zaplecze polskie i wschodnie landy niemieckie.

Zarząd Morskich Portów Szczecin - Świnoujście szuka inwestora i operatora głębokowodnego terminalu kontenerowego, który ma powstać w Świnoujściu na wschód od terminalu gazu skroplonego.

- Obecnie jesteśmy w trakcie postępowania przetargowego, gdzie szukamy przyszłego inwestora, przyszłego operatora, który "uszyje" sobie na miarę ten terminal. Na oferty czekamy do 15 kwietnia tego roku - dodaje Woźniak-Lewandowska.

Jak szacuje Zarząd Morskich Portów Szczecin - Świnoujście dzięki temu, że płynące z
Cieśnin Duńskich na Bałtyk kontenerowce zawijać będą do Świnoujścia a nie Trójmiasta (rejs krótszy o 11 godzin) armator zaoszczędzi nawet 150 tysięcy dolarów.
- Liczymy na ładunki z południa Europy - mówi Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin-Świnoujście.
Zarząd Portu szuka inwestora i operatora głębokowodnego terminalu kontenerowego, który ma powstać w Świnoujściu na wschód od terminalu gazu skroplonego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek01wtorek02środa03czwartek04piątek05sobota06niedziela07poniedziałek08wtorek09środa10czwartek11piątek12sobota13niedziela14poniedziałek15wtorek16środa17czwartek18piątek19sobota20niedziela21poniedziałek22wtorek23środa24czwartek25piątek26sobota27niedziela28poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty