Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Od 5 grudnia w rządowej aplikacji na smartfony mObywatel pojawi się cyfrowa wersja prawa jazdy. W najbliższą sobotę 5 grudnia zaczną obowiązywać przepisy, które znoszą obowiązek posiadania przez kierowców tego dokumentu przy sobie.
mPrawo Jazdy będzie dostępne w aplikacji po pobraniu sobotniej aktualizacji, a korzystanie z niego jest dobrowolne.

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski mówił, że uprawnienia kierowców będzie mogła sprawdzić policja w swojej bazie, ale posiadanie cyfrowego prawa jazdy ma kilka zalet. - Po pierwsze dla poczucia własnej pewności - mam dokument przy sobie, dla wielu osób jest to ważne, choć w wersji elektronicznej, ale mam. Po drugie przyda się w przypadku jakichkolwiek zdarzeń drogowych, które mogą mieć miejsce, a po trzecie także w przypadku samej kontroli dokonywanej przez policję. Funkcjonariusz w przypadku jakichkolwiek wątpliwości nie będzie musiał iść do radiowozu, aby sprawdzić te dane i łączyć się z systemem. Po prostu wystarczy mu okazanie mPrawa Jazdy przez aplikację - mówił Marek Zagórski z KPRM.

Od jesieni 2018 roku kierowcy w Polsce nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego i OC.
Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski mówił, że uprawnienia kierowców będzie mogła sprawdzić policja w swojej bazie, ale posiadanie cyfrowego prawa jazdy ma kilka zalet.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty