Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Granica polsko-niemiecka, znak graniczny nr 86. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:0904_POL_GER_EU.
Granica polsko-niemiecka, znak graniczny nr 86. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:0904_POL_GER_EU.
Dariusz Pawłoś w pracy. Fot. Waldemar Maszewski [Radio Szczecin]
Dariusz Pawłoś w pracy. Fot. Waldemar Maszewski [Radio Szczecin]
Bundespolizei zapewnia, że nie planuje zamknięcia polsko-niemieckiej granicy.
Jak dowiedziało się Radio Szczecin, obecnie nie planowane jest zamknięcie polsko-niemieckiej granicy. Takie decyzje zapadły podczas zeszłotygodniowej rozmowy w Berlinie szefów dyplomacji Polski i Niemiec.

Zbigniew Rau rozmawiał na ten temat także z premierem Brandenburgii Dietmarem Woidke, który jest szczególnie zainteresowany kwestią otwartych granic z Polską. R

Od kilku dni mieszkańcy stref przygranicznych w Meklemburgii-Pomorzu Przednim oraz w Brandenburgii obawiają się, że w związku z coraz większą ilością nowych zakażeń koronawirusem w Polsce władze zamkną przejścia graniczne. Biuro prasowe Policji Federalnej (Bundespolizei) w Pasewalku także zapewniło nas, że w chwili obecnej nie ma planów zamykania polsko-niemieckich przejść granicznych w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Rzecznik prasowy Bundespolizei – Igor Weber stanowczo zaprzeczył medialnym doniesieniom o istnieniu takich planów.

Istnieją jednak pewne ograniczenia w podróżowaniu, bowiem niemiecki MSZ obecnie uznaje województwo kujawsko-pomorskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie i świętokrzyskie za obszary dużego zarażenia koronawirusem. Wjeżdżający z tych regionów, poza pewnymi wyjątkami, muszą okazać aktualny test na koronawirusa lub przejść kwarantannę.

Rozmawiając z Radiem Szczecin Dariusz Pawłoś powiedział, że za niepodporządkowanie się niemieckim przepisom epidemicznym grozi kara do 25 tys. euro. "I proszę nie sugerować się fałszywymi informacjami, że nikt tego nie kontroluje, bo w razie wyrywkowej kontroli, konsekwencje mogą być bardzo bolesne" - ostrzegł rzecznik polskiej ambasady.

Pawłoś w rozmowie również przekonywał, że pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce oraz w Niemczech na razie granice zostaną otwarte. "Oficer łącznikowy Straży Granicznej w polskiej Ambasadzie w Berlinie potwierdza, że na dziś nie ma takich planów. Miejmy jednak świadomość, że sytuacja epidemiczna jest bardzo dynamiczna i wciąż notujemy rekordowe wzrosty nowych infekcji koronawirusa zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, dlatego wszystko może się zmienić." - powiedział rzecznik i dodał, że należy obserwować rozwój sytuacji, a przede wszystkim pamiętać o środkach bezpieczeństwa przed koronawirusem i stosować się do zaleceń władz.

Na stronie internetowej Ambasady RP w Berlinie znajdują się odpowiednie formularze i informacje dotyczące podróżowania do Niemiec. Osoby przyjeżdżające z regionów zagrożonych mają obowiązek zgłoszenia tego faktu do właściwego urzędu zdrowia i poddania się 14-dniowej kwarantannie.

Jak poinformował w środę berliński Instytut im. Roberta Kocha, w ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 7595 nowych zakażeń koronawirusem i 39 kolejnych zgonów.
Relacja Waldemara Maszewskiego.
Relacja Waldemara Maszewskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06poniedziałek07wtorek08środa09czwartek10piątek11sobota12niedziela13poniedziałek14wtorek15środa16czwartek17piątek18sobota19niedziela20poniedziałek21wtorek22środa23czwartek24piątek25sobota26niedziela27poniedziałek28wtorek29środa30czwartek31piątek01sobota02niedziela03

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty