Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Jerzy Popiełuszko. Fot. pl.wikipedia.org/Ejdzej
Jerzy Popiełuszko. Fot. pl.wikipedia.org/Ejdzej
Pogrzeb Jerzego Popiełuszki. Fot. wikimedia.org/Andrzej Iwański
Pogrzeb Jerzego Popiełuszki. Fot. wikimedia.org/Andrzej Iwański
Zło dobrem zwyciężaj - to jedno z najbardziej popularnych przesłań bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
19 października mija 36. rocznica śmierci kapłana zamordowanego przez Służbę Bezpieczeństwa. Dla działaczy opozycji kapelan Solidarności był wsparciem w chwilach zwątpienia, dla dygnitarzy PRL - wrogiem komunistycznego systemu. Dziś jest patronem ulic, szkół, bohaterem filmów i książek.

Na mszach św. za ojczyznę w Warszawie, gdzie kazania głosił ks. Popiełuszko zbierali się ludzie z całej Polski. - Poza tym transmitowane były w Radiu Wolna Europa - wspomina szczeciński działacz opozycji Wojciech Woźniak. - I starał się nam to przekazać, przede wszystkim walkę bez przemocy.

19 października 1984 roku ks. Jerzy Popiełuszko został pobity przez pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i wrzucony do Wisły. Ksiądz Kazimierz Łukianiuk z Nowogardu był jednym z kapłanów z naszej diecezji, który uczestniczył w Warszawie w pogrzebie ks. Popiełuszki. Szacuje się, że wzięło w nim udział nawet milion osób.

- To była olbrzymia manifestacja jedności z Kościołem - mówi ks. Łukianiuk.

Za śmierć kapłana skazani zostali czterej pracownicy MSW, którym w wyniku amnestii i ingerencji Czesława Kiszczaka łagodzono kary. A procesy sądowe nie ujawniły wszystkich okoliczności i inspiratorów zbrodni, co budzi do dziś liczne dyskusje.
Relacja Kamila Nieradki.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty