Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Fot. 12. Brygady Zmechanizowanej.
Fot. 12. Brygady Zmechanizowanej.
Fot. 12. Brygady Zmechanizowanej.
Fot. 12. Brygady Zmechanizowanej.
Fot. 12. Brygady Zmechanizowanej.
Fot. 12. Brygady Zmechanizowanej.
Symulacja walki niczym Laser Tag na poligonie w Drawsku Pomorskim. Wszyscy żołnierze, ale również wozy opancerzone wyposażone zostały w system Miles.
To czujniki, z których korzysta amerykańska armia. Strzał z broni jest symulowany przez wiązkę lasera. Dzięki nim, można bez zmarnowania ani jednego pocisku, podzielić się na grupy ćwiczeniowe i przeprowadzić elektroniczną walkę.

12. Brygada Zmechanizowana miała już do czynienia z amerykańskim systemem. Inne jednostki miały okazję ćwiczyć z nim po raz pierwszy. Mundurowi korzystają z technologii w ramach ćwiczeń DEFENDER-Europe 20 Plus. - Oprócz celności dowództwo może sprawdzić, jak żołnierze poruszają się po polu walki - tłumaczy kapitan Błażej Łukaszewski z 12. Brygady Zmechanizowanej.

- Żołnierze zakładają ten symulator na hełmy, kamizelki, a także broń. Natomiast pojazdy, w szczególności pojazdy bojowe typu wozy bojowe, transportery opancerzone mają system Miles montowany na działku, na armacie, aby jak najbardziej odzwierciedlić prowadzone działania - mówił Łukaszewski.

System składa się z kilku elementów. Są więc celowniki i odbiorniki - dodaje kapitan Łukaszewski. - W trakcie zajęć z wykorzystaniem systemu Miles nie strzelamy amunicją, natomiast jest puszczana wiązka laserowa, która trafiając w drugą stronę, w tak zwanego przeciwnika, eliminuje go z prowadzanych działań na dobę.

Na poligonie w Drawsku Pomorskim ćwiczy 6 tysięcy żołnierzy. Siły polskie i amerykańskie korzystają dodatkowo z czołgów i wozów opancerzonych. Manewry potrwają do 19 czerwca.
- Oprócz celności dowództwo może sprawdzić, jak żołnierze poruszają się po polu walki - tłumaczy kapitan Błażej Łukaszewski z 12. Brygady Zmechanizowanej.
- System składa się z kilku elementów. Są więc celowniki i odbiorniki - dodaje kapitan Łukaszewski.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty