Giermasz
Radio SzczecinRadio Szczecin » Giermasz » RECENZJE
Two Point Hospital
Two Point Hospital
Two Point Hospital to zwariowana strategia w której wcielamy się w zarządcę sieci szpitali. Dlaczego zwariowana? Zorientujecie się o tym po pierwszych minutach gry. Jak się okazuje - okoliczni mieszkańcy potrafią cierpieć na różne, dziwne choroby. Nie ma prawdziwych schorzeń - na przykład nie spotkamy tutaj nosicieli koronawirusa. Jako świeżo upieczony menedżer szpitali musimy zmierzyć się z wieloma problemami i zapewnić naszym podopiecznym odpowiednią opiekę. Two Point Hospital to strategia ekonomiczna - staramy się aby nasza placówka była dochodowa, zatrudniamy lekarzy specjalistów, woźnych, pielęgniarki czy pracowników obsługi medycznej.

Grę do recenzji dostaliśmy od polskiego wydawcy firmy Cenega.
GIERMASZ-Recenzja Two Point Hospital

W tytułowym hrabstwie Two Point mieszkańcy nie cierpią na znane nam do tej pory choroby. Na początku gry otrzymujemy do naszej dyspozycji dość spory budynek, w którym mamy utworzyć szpital. Treba zaprojektować oddziały i specjalistyczne gabinety. Okoliczni mieszkańcy przychodzą do nas z często zabawnymi a na pewno zadziwiającymi problemami. Mamy między innymi pikselozę - kiedy pacjenci są niewyraźni i wyglądają jak kilka dużych pikseli. Jest też choroba po której pacjentowi wydaje się, że jest gwiazdą rocka. Najbardziej zadziwiło mnie jednak schorzenie po złapaniu którego całą skóra pacjenta pokryta jest jeansem.

Personel podzielony jest na cztery grupy - lekarze, asystenci, pielęgniarki i konserwatorzy. Każdy z nich ma specjalne umiejętności, swoje mocne i słabe strony. Lepsi lekarze chcą zarabiać więcej a ci nieco mniej wyedukowani oczywiście mniej. Możemy oczywiście wysyłać podwładnych na kursy, za które trzeba zapłacić z kasy szpitala. Wśród specjalizacji najbardziej zdziwiła mnie ta, której posiadacz może łapać duchy. Otóż - jeżeli któryś z pacjentów odejdzie do zaświatów to czasami na oddziale straszy jego duch. Wówczas pomocny będzie konserwator ze specjalizacją "łapacz duchów". Wtedy pracownik naszego szpitala złapie ducha za pomocą odkurzacza - i po problemie.

Każdy pacjent, który przychodzi do naszej placówki musi przejść proces diagnostyki. Rozpoczyna ją rzecz jasna lekarz rodzinny. Pacjenci przechodzą często badania na różnych, dziwnych urządzeniach. Część chorób wyleczy pigułka ze szpitalnej apteki - jednak inne, będą wymagały specjalnych urządzeń i terapii.

Co boli mechanikę tej gry? Brakuje mi możliwości przydzielania konkretnych zadań pracownikom. Chociaż taka opcja jest w grze - to bardzo często moi lekarze i tak biegają gdzie popadnie. Zamieniają się stanowiskami w miarę potrzeby, czyli tam, gdzie na przykład na zabieg czekają pacjenci. Na co jeszcze zwróciłem uwagę...za każdym razem trzeba projektować pomieszczenia od nowa. Nie można zapisać gotowego gabinetu lekarza rodzinnego i później po prostu go kopiować do innego szpitala. Za każdym razem musimy szukać obiektów i projektować pomieszczenie od zera.

W miarę postępów w grze - rozgrywka staje się monotonna. Za każdym razem trzeba stawiać ten sam zestaw pomieszczeń. Później przyjmujemy pacjentów, którzy przychodzą z różnymi dziwnymi schorzeniami i musimy przygotować nasz szpital do pełnego ich wyleczenia. To prawie wszystko.

Jest również ekonomiczny aspekt rozgrywki w Twoi Point Hospital. Ten, nie jest zbyt trudny. Bardzo ciężko doprowadzić naszą placówkę do bankructwa. Nie miałem żadnego problemu, żeby obsłużyć bieżące wydatki szpitala oraz przygotować nowe inwestycje. Trzeba po prostu budować to, co jest nam aktualnie potrzebne. Fajnie byłoby zobaczyć jednak więcej problemów z utrzymaniem szpitala.

Grafika w Two Point Hospital jest genialna i pasuje do charakteru tej gry. Zarówno otoczenie szpitali, jak i same wnętrza wyglądają bardzo dobrze. Oprawa graficzna jest bardzo przejrzysta i jako gracz - nie miałem żadnego problemu ze zrealizowaniem jakiegokolwiek zadania. To znaczy - wiedziałem, gdzie szukać w opcjach, żeby wywołać konkretne działanie.

Two Point Hospital to solidna produkcja. Nutka humoru, komediowy klimat wpisał się idealnie w szpitalne korytarze gry. Bardzo przyjemna oprawa graficzna i muzyczna umila nam czas spędzony w hrabstwie Two Point. W grze brakuje jednak wyraźnych nowości. Mechanika gry jest bardzo prosta - aż zbyt prosta momentami. Nie możemy niestety ingerować w kształt budynku, nie możemy budować kolejnych pięter a ekonomia jest prosta i nieskomplikowana. Gra kosztuje nieco ponad 130 złotych. W wersji konsolowej. Na peceta Two Point Hospital kupicie za 150 złotych. Uważam, że lepiej takie pieniądze zainwestować w coś innego.
 

Zobacz także

2020-05-02, godz. 06:00 Archaica: The Path of Light [PS4] Gry logiczne to specyficzny gatunek, który czasami wymaga zręczności, ale przede wszystkim wysilenia szarych komórek. Bywają łatwe i przyjemne, ale są też… » więcej 2020-05-02, godz. 06:00 My Hero One's Justice 2 [PS4] Dawno tak nie miałem... Ale od początku: My Hero One's Justice 2 to bezpośrednia kontynuacja nawalanki o tym samym tytule, tylko bez cyferki rzecz jasna. Obie… » więcej 2020-04-25, godz. 06:00 Call of Duty: Modern Warfare 2 Campaign Remastered [PS4] Po blisko 11 latach powraca Call of Duty: Modern Warfare 2, jedna z najlepiej ocenianych gier tej serii. Activision postanowiło jednak, że remaster będzie zawierał… » więcej 2020-04-25, godz. 06:00 Persona 5 Royal [PS4] Nawet nie bardzo wiem, co napisać o tej grze. Właściwie mógłbym już podsumować opis Persona 5 Royal słowami "grać, nie gadać"! Co prawda nie mogę chyba… » więcej 2020-04-25, godz. 06:00 Fallout 76 Wastelanders DLC [PS4] Beznadziejny, okropny, odrzucający - taki był Fallout 76. Największym problemem tej produkcji było przede wszystkim to, że na mapie nie znaleźliśmy żadnych… » więcej 2020-04-18, godz. 06:00 Final Fantasy VII Remake [PS4] Nie ukrywam, że do ponownego wydawania odświeżonych wersji starych gier podchodzę sceptycznie. Gdy jest to zwykły remaster, bez żadnych fajerwerków, żerujący… » więcej 2020-04-18, godz. 06:00 Ori and the Will of the Wisps [PC] Rozważałem całkiem długo, w jakim tonie utrzymać tę recenzję? Kusiły oniryczne frazy, niczym historia opowiadana w tej grze. To fabuła nakreślona nastrojem… » więcej 2020-04-18, godz. 06:00 Granblue Fantasy: Versus [PS4] W internetowych doniesieniach i opisach Granblue Fantasy: Versus opisywana jest jako dwuwymiarowa bijatyka. To nie do końca prawda. Jest dwuwymiarowa, bardziej… » więcej 2020-04-11, godz. 06:00 Resident Evil 3 Remake [PS4] No dobra. Capcom znów to zrobił. Może nie przebił poprzedniego rekordu "ohów" i "ahów" wywołanych tym, kiedy pokazał na przykładzie Resident Evil 2, jak… » więcej 2020-04-11, godz. 06:00 Bug Academy [Switch] Robaki, owady, robale, wkurzające, bzyczące, natarczywe i brzydkie. A najgorzej, jak widzimy je w zupie czy misternie przygotowanym deserze. Czy jest ktoś… » więcej
23456