Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca jest zwolniony z płatności składek ZUS i zaliczek na podatek dochodowy, nie musi też składać deklaracji ZUS ani VAT. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca jest zwolniony z płatności składek ZUS i zaliczek na podatek dochodowy, nie musi też składać deklaracji ZUS ani VAT. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Coraz więcej przedsiębiorców wznawia działalność gospodarczą zawieszoną z powodu pandemii koronawirusa - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
W ostatnim tygodniu kwietnia odnotowano blisko siedem tysięcy wniosków o wznowienie działalności. To blisko dwa razy więcej niż pod koniec lutego i trzy razy więcej niż pod koniec marca.

Jak powiedział ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Sawulski, najnowsze dane są pozytywnym zaskoczeniem. - W tym okresie więcej firm wznowiło swoją działalność niż ją zawiesiło. Historycznie jest to bardzo rzadka sytuacja. Najczęstszym krokiem po zawieszeniu działalności jest jej zakończenie. W tym przypadku było inaczej, bo wielu przedsiębiorców zdecydowało się, by przywrócić działalność firmy - mówi Jakub Sawulski.

W ostatnim tygodniu kwietnia złożono 4,5 tysiąca wniosków o zawieszenie działalności. To ponad pięć razy mniej niż w ostatnich siedmiu dniach marca. - Być może znacznie mniejsza liczba zawieszeń działalności gospodarczych jest jednym z pierwszych efektów tarczy antykryzysowej. Do tej pory głównym motywatorem do zawieszenia działalności gospodarczej było to, że dzięki temu można było nie opłacać składek na ZUS. Tarcza antykryzysowa zwolniła wielu przedsiębiorców z obowiązku opłacania tych składek, dlatego motywacja do zawieszania działalności gospodarczych zniknęła - mówi Jakub Sawulski.

W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca jest zwolniony z płatności składek ZUS i zaliczek na podatek dochodowy, nie musi też składać deklaracji ZUS ani VAT.
Jak powiedział ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Sawulski, najnowsze dane są pozytywnym zaskoczeniem.
W ostatnim tygodniu kwietnia złożono 4,5 tysiąca wniosków o zawieszenie działalności. To ponad pięć razy mniej niż w ostatnich siedmiu dniach marca.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty