Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Flagi Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
Flagi Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Fot. EC - Audiovisual Service / Mauro Bottaro
We wtorek w Brukseli początek czwartej rundy negocjacji Unii Europejskiej z Wielką Brytanią w sprawie umowy o przyszłej współpracy. Rokowania mają potrwać do piątku. Dotychczasowe rundy nie przyniosły rezultatu.
Wielka Brytania opuściła Unię 31 stycznia, ale jeszcze do końca grudnia relacje pozostają na niezmienionym poziomie. Od nowego roku wzajemne kontakty powinna regulować już nowa umowa.

Unijny negocjator Michel Barnier po zakończeniu trzeciej rundy negocjacyjnej kilkanaście dni temu mówił, że była ona rozczarowująca.

- Nie jestem optymistą, jestem zdeterminowany, by osiągnąć porozumienie, ale nie jestem optymistą, bo oczekiwania Wielkiej Brytanii są nierealistyczne - dodał.

Londyn chce w przyszłości mieć dostęp do unijnego rynku, ale nie zamierza stosować się do europejskich standardów. Bruksela odpowiada, że się na to nie zgodzi, bo będzie to ze szkodą dla jednolitego rynku i doprowadzi do sytuacji w której brytyjskie firmy będą miały przewagę konkurencyjną nad europejskimi.

- Unia Europejska powinna zmienić swoje stanowisko, by możliwe było osiągnięcie porozumienia - mówił przed kilkoma dniami główny brytyjski negocjator David Frost.

Czasu na porozumienie nie zostało wiele, bo do jesieni, by później możliwa była jego ratyfikacja.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty