Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Syria. Fot. www.google.pl/maps
Syria. Fot. www.google.pl/maps
Od kilkuset do 8 tysięcy osób porwanych przez ISIS w Syrii pozostaje zaginionych mimo upadku tzw. Państwa Islamskiego.
Chodzi o syryjskich dziennikarzy, żołnierzy, cywilów i pracowników organizacji pomocowych, uprowadzonych w ostatnich latach przez fanatyków. Historie 27 takich osób publikuje w najnowszym raporcie organizacja Human Rights Watch.

Syn Muhammada oraz jego kuzyn zniknęli bez śladu cztery lata temu niedaleko miasta Rakka, które było wówczas samozwańczą stolicą tzw. Państwa Islamskiego.

- Któregoś dnia jak zawsze wyjechali na pola traktorami. Następnego dnia dostaliśmy informacje, że zaginęli i że nie ma też śladu po traktorach. Kiedy Aleppo wróciło pod kontrolę rządu, pojechaliśmy tam, ale nic nie znaleźliśmy. Zapłaciliśmy nawet urzędnikom, żeby sprawdzili w dokumentacji, ale nic nie znaleźli - mówi Muhammad w rozmowie z Human Rights Watch.

W najnowszym raporcie organizacja powołuje się na dane Syrian Network for Human Rights. Ta z kolei twierdzi, że osób porwanych przez ISIS i do dzisiaj nieodnalezionych może być ponad 8 tysięcy.

Shabban, którego syn został uprowadzony w miejscowości Ain Aissa, mówi w rozmowie z Human Rights Watch, że zarówno on, jak i rodziny innych zaginionych są bezradne.

- Błagamy wszystkie możliwe władze, wywiad, wojsko, partyzantów, wszystkich, żeby dali nam znać o losie tych, których uwolniono z rąk ISIS. Do dziś bowiem mówią, że nic nie wiedzą - dodaje.

Fanatyczna grupa nazywająca się Państwem Islamskim pojawiła się w Iraku i Syrii w 2013 roku, a kilkanaście miesięcy później ogłosiła powstanie samozwańczego kalifatu. Radykałowie zostali pokonani w 2018 roku. W miejscach, nad którymi sprawowali kontrolę, odnaleziono dotąd 20 masowych grobów, a w każdym z nich znajdowały się setki ciał. Przypuszcza się, że część więźniów ISIS mogła też zginąć w walkach, wystawiona przez fanatyków jako “żywe tarcze”.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty