Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / wobogre (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / wobogre (CC0 domena publiczna)
W poniedziałek w Warszawie rozmawiać będą ministrowie 11 resortów rolnictwa państw Trójmorza. Spotkanie ma związek z konsultowanym budżetem Unii Europejskiej w nadchodzącej perspektywie finansowej. Ministrowie skupią się na omówieniu proponowanego podziału środków w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.
Polityka rolna i poziom wsparcia ma uwzględniać kwestie klimatyczne i środowiskowe. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział także dalsze rozmowy na temat wyrównywania poziomu dopłat bezpośrednich dla rolników z państw członkowskich:

- Będziemy wymieniać się argumentami i dyskutować, dlaczego musi być większy budżet rolny i jak rolnictwo ma sprostać tym nowym wymaganiom związanym z klimatem, z przyrodą. To spotkanie zakończy się wspólną deklaracją. Europa ma się integrować w sensie gospodarczym, po to by sprostać konkurencji globalnej - uzasadniał szef resortu.

Minister Ardanowski liczy na zwiększenie puli środków na rolnictwo w nowej unijnej perspektywie finansowej. Liczy też, że na produkcję rolną i rozwój wsi przeznaczona będzie część środków z Polityki Spójności.

- Wypracowana deklaracja ma ukazać wspólne stanowisko krajów Trójmorza w tych kwestiach. W Brukseli leży na stole deklaracja siedmiu państw, które dotychczas korzystały na Wspólnej Polityce Rolnej bardziej, niż wszyscy pozostali. One m.in. nie godzą się na wyrównywania wsparcia w całej Europie. Tu w Warszawie będziemy mieli 11 państw, których głos brzmi, że nie ma zgody na utrzymywanie dysproporcji. Te wewnętrzne różnice trzeba zatrzeć. Nie mówić o drodze dochodzenia tylko zatrzeć - dodał Jan Krzysztof Ardanowski.

Poza krajami Trójmorza, na redukcję budżetu Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027 nie zgadza się m.in. Francja. Cięć domaga się m.in. Szwecja, Dania, Holandia i Austria. Przywódcy tych krajów tłumaczą to m.in. chęcią pozyskania środków na politykę obronna i migracyjną UE.

W spotkaniu ministrów rolnictwa w Warszawie udział weźmie także unijny Komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Z ośmioma ministrami rolnictwa państw Unii Europejskiej (Bułgaria, Czechy, Estonia, Węgry, Litwa Łotwa, Rumunia, Polska) oraz Komisarzem Unii Europejskiej do spraw rolnictwa Januszem Wojciechowskim spotka się w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda. Zapowiedziano briefing prezydenta oraz Komisarza UE do spraw rolnictwa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty