Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / paulbr75 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / paulbr75 (CC0 domena publiczna)
Bernie Sanders zdecydowanie wygrał prawybory partii demokratycznej w amerykańskim stanie Nevada.
Tym samym 78-letni senator z Vermont umocnił się na pozycji lidera w walce o nominację w wyborach prezydenckich, które odbędą się w USA na początku listopada.

Choć liczenie głosów nadal trwa, częściowe wyniki wskazują na wyraźne zwycięstwo Badeniego Sandersa. Najprawdopodobniej zdobył on zdecydowanie ponad 40% głosów uzyskując poparcie zróżnicowanej koalicji wyborców - studentów, kobiet, Latynosów, Afroamerykanów i osób o lewicowych poglądach. Berniego Sandersa poparła też znaczna część umiarkowanego elektoratu.

- W Nevadzie sformowaliśmy koalicję wielu generacji i wielu ras, która nie tylko wygrała w naszym stanie, lecz powtórzy ten sukces w całym kraju - mówił kandydat podczas wiecu w Teksasie, gdzie zabiega o głosy w kolejnych prawyborach.

Prawybory w Nevadzie pokazały, że umiarkowane skrzydło Partii Demokratycznej nie ma wyraźnego faworyta. Głosy tej części elektoratu podzielili między sobą były wiceprezydent Joe Biden oraz były burmistrz South Bend w Indianie Pete Buttigieg. Zajmując drugie miejsce w Nevadzie były wiceprezydent Joe Biden utrzymał się w stawce kandydatów. Jeśli jednak nie wygra przyszłotygodniowych prawyborów Karolinie Południowej, jego szanse na nominację będą minimalne.

W prawyborach w Nevadzie nie startował miliarder Mike Bloomberg. Były burmistrz Nowego Jorku liczy na sukces podczas prawyborów 3 marca, czyli tak zwanego super-wtorku, kiedy do głosowania pójdą Demokraci w czternastu stanach i do zdobycia będzie jedna trzecia delegatów na konwencję Partii Demokratycznej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty