Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Migawka (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Migawka (CC0 domena publiczna)
W Kościele katolickim w Polsce pod hasłem "Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach" rozpoczyna się 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Ma on zachęcić wiernych do modlitwy "w niezwykle ważnej intencji, jaką jest wewnętrzna wolność Polaków". W tym roku obchody będą poświęcone szczególnie trzeźwości dzieci i młodzieży.
Jak mówi ksiądz Marek Dziewiecki, psycholog oraz członek Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, problem nie zaczyna się, gdy młody człowiek nadużywa alkoholu, ale kiedy w ogóle po niego sięga. W wieku rozwojowym uzależnienie od alkoholu następuje błyskawicznie, a jego konsekwencją jest wyniszczenie psychiczne, fizyczne i duchowe - wyjaśnia duszpasterz. Dodaje, że według badań wśród piętnastolatków jest zaledwie 7 do 10 procent tych, którzy w ogóle nie mieli kontaktu z alkoholem.

- Jedna trzecia chłopców i dziewcząt w tym wieku się upija, co sami przyznają w badaniach. Wśród siedemnastolatków prawie w ogóle nie ma już abstynentów. To jest dramat, bo sięganie po alkohol przez dzieci i młodzież jest samobójstwem na raty - podkreśla ksiądz Marek Dziewiecki.

Duchowny wskazuje, że celem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu jest także uświadamianie dorosłym, że dzieci potrzebują dużego i systematycznego wsparcia rodziców, kapłanów, katechetów i nauczycieli.

- Nie ma szczęśliwych dzieci bez szczęśliwych rodzin, nie ma abstynencji w wieku rozwojowym bez solidnego wychowania do miłości, odpowiedzialności, wolności od różnych słabości, bez utworzenia klimatu bezpieczeństwa - mówi Dziewiecki.

Patronem 53. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu został kardynał Stefan Wyszyński, nazywany "jednym z największych apostołów trzeźwości w dziejach polskiego narodu". Jego nauki będą ważnym elementem obchodów.

Dla wiernych przygotowano też Vademecum Apostolstwa Trzeźwości na 2020 rok zawierające pomocne w modlitwie materiały liturgiczne, wykłady i artykuły. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu potrwa do 29 lutego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty