Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Fot. [Materiały prasowe]
Fot. [Materiały prasowe]
Artur Cieślak – kompozytor, pianista, krytyk muzyczny, pedagog i wykładowa Akademii Sztuki w Szczecinie wydał kolejną płytę zatytułowaną "Selected Works" zawierającą część jego utworów stworzonych od 1999 do 2019 roku. Artysta studiował grę na fortepianie w Akademii Muzycznej w Warszawie u słynnych pianistów Reginy Smendzianki i Jerzego Romaniuka oraz kompozycję pod kierunkiem Jana Astriaba w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Ukończył ponadto Podyplomowe Studia Kompozytorskie u Mariana Borkowskiego w warszawskiej Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina.
Artur Cieślak początkowo rozwijał intensywną działalność koncertową. Występował w kraju i za granicą. Zrealizował wiele nagrań dla radia i telewizji. Zdobył też niezliczoną liczbę nagród w międzynarodowych konkursach pianistycznych m.in. im. Marii Canals w Barcelonie oraz w Palma de Mallorca. Był także stypendystą Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz laureatem prestiżowej fundacji "Primus Inter Pares".
W połowie lat dziewięćdziesiątych skoncentrował się na kompozycji. Jego utwory zdobywały najwyższe laury m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Poznaniu i The International Music Prize for Excellence in Composition w Salonikach. Wykonywane były również m.in. podczas XIII Światowego Kongresu Saksofonowego w Minneapolis w Stanach Zjednoczonych, na Międzynarodowych Festiwalach Polskiej Muzyki Współczesnej "Musica Polonica Nova" we Wrocławiu, "Poznańska Wiosna Muzyczna", "Od Chopina do Góreckiego – źródła i inspiracje" w Warszawie oraz w Katowicach, Krakowie i Szczecinie, a także w Niemczech, Belgii, Grecji i Stanach Zjednoczonych.
Najnowsza płyta Artura Cieślaka "Selected Works" zawiera dziewięć utworów kompozytora w wykonaniu pianistek Anny Lewickiej-Capiga, Mileny Palkaj i Doroty Maciaszczyk, wiolonczelistek Natalii Wesołowskiej oraz Klary Świdrów, a także klarnecisty Bogusława Jakubowskiego. Nie tylko o krążku sfinansowanym przez Akademię Sztuki w Szczecinie, a wydanym przez "Acte Préalable" – polskie wydawnictwo fonograficzne i muzyczne założone w 1997 roku przez Jana A. Janickiego w celu promowania nieznanej, zapomnianej lub też współczesnej muzyki polskiej, z Arturem Cieślakiem rozmawia Dorota Zamolska.
Ilustracją spotkania są fragmenty kompozycji Cieślaka: "Niedopowiedzenia" na wiolonczelę i fortepian (Understatements for cello and piano) w wykonaniu Natalii Wesołowskiej i Mileny Palkaj, I Sonata fortepianowa "Post-Neo" na lewą rękę (Piano Sonata nr 1 "Post-Neo" for left hand) w interpretacji Mileny Palkaj oraz "Monolog" na klarnet (Monologue for clarinet) w wykonaniu Bogusława Jakubowskiego.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2020-05-31, godz. 14:27 Natalia Kukulska flirtuje z Chopinem [POSŁUCHAJ] Jeśli ktoś myśli, że ta wokalistka śpiewa tylko piosenki pop takie jak "Sexi Flexi", "Im więcej Ciebie tym mniej", czy "Wierność jest nudna" jest w błędzie… » więcej 2020-06-01, godz. 10:51 Kiedy pierwsze spektakle w teatrach i koncerty w filharmonii? [ROZMOWA] Po wprowadzeniu czwartego etapu luzowania obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa, od 6 czerwca znów mogą funkcjonować kina, teatry, filharmonie, audytoria… » więcej 2020-05-31, godz. 14:38 "Cinematic Piano" Aleksandra Dębicza | Filharmonia w Szczecinie on-line [POSŁUCHAJ, GALERIA] Aleksander Dębicz – absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Elżbiety Tarnawskiej zagra w niedzielę (31.05.2020) w Filharmonii… » więcej 2020-05-31, godz. 14:53 Krzysztof Meisinger | Ekskluzywny kontrakt z brytyjską wytwórnią fonograficzną "Chandos" i Meisinger Music Festival… Krzysztof Meisinger w opinii wielu krytyków muzycznych, jak i melomanów z całego świata, jest jednym z najbardziej fascynujących i charyzmatycznych gitarzystów… » więcej 2020-05-31, godz. 15:45 Inspektor Jass na tropie Mingusa [POSŁUCHAJ] Cykl koncertów "Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle" przeniesiony został w przestrzeń Internetu. Kolejna odsłona comiesięcznych koncertów… » więcej 2020-05-31, godz. 15:49 Premiera filmu Eli Blanki pt. "Portret mamy" [POSŁUCHAJ] Pierwszy pokaz w tym roku, w formie kina plenerowego w Szczecinie zorganizowało w miniony piątek Stowarzyszenie "Kamera". Podwórko kamienicy gdzie mieści się… » więcej 2020-05-31, godz. 15:21 Pocztowa 19 - nowy adres na kulturalnej mapie Szczecina [ROZMOWA] W Szczecinie powstało nowe miejsce kulturotwórcze. Założyła je autorka "Kamienicy w lesie" - Monika Szymanik. "Kamienica w lesie. Instagramowe wędrówki… » więcej 2020-05-22, godz. 22:08 "Ósmy Bies" - opowieść o Arkadiuszu Kremzie [POSŁUCHAJ] 24 kwietnia 2020 roku w wypadku samochodowym w Oświęcimiu zginął tragicznie Arkadiusz Kremza - poeta związany z Mikołowem i grupą poetycką "Na Dziko"… » więcej 2020-05-24, godz. 15:48 Premiera on-line zespołu "Karłowicz Quartet" | Filharmonia w Szczecinie [POSŁUCHAJ, GALERIA] Kwartetów dwojga wspaniałych kompozytorów wysłuchamy w niedzielę (24.05.2020) podczas koncertu on-line pt. „Karłowicz Quartet” | Szostakowicz | Bacewicz… » więcej 2020-05-24, godz. 19:37 Druga płyta zespołu Tęskno [POSŁUCHAJ] 17 kwietnia ukazała się - w wersji cyfrowej - druga płyta zespołu Tęskno, zatytułowana po prostu "Tęskno". CD jak i winyl, będą miały premierę 29 maja… » więcej
12345