Czas Reakcji
Radio SzczecinRadio Szczecin » Czas Reakcji
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Mieszkańcy bloku przy ulicy Ostrowskiej 13 na Żelechowej w Szczecinie twierdzą, że nieruchomość zbudowana jest z elementów zawierających szkodliwy azbest. Czekamy na komentarz Miasta, o sprawie mówił natomiast były radny Osiedla Żelechowa Arkadiusz Lisicki (Rada ma siedzibę właśnie w tym budynku).

To jeden z gorętszych tematów ostatnio - rozliczenia podatkowe za ub. roku. Od soboty można to już robić przez internet. Kto ma rozliczyć nastoletniego syna - jak to zrobić właśnie przez internet? Na te i inne pytania odpowiadała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej Małgorzata Brzoza.

Jedna z firm oferuje kursy informatyczne dot. nauki języka programowania Java. Pierwsze spotkania obywają się jednak w hotelu, a nie w siedzibie firmy, kursy natomiast kosztują sporo - bo nawet prawie 18 tys. Płatność można rozłożyć na 60 rat. Firma gwarantuje pracę po skończeniu kursu. Wypisz wymaluj przypomina to sprzedaż "cudownych" garnków czy odkurzaczy na pokazach. Czy to kolejna próba wyłudzenia pieniędzy od naiwnych? A może wartościowy kurs? Naszym gościem była Longina Kaczmarek, Miejski Rzecznik Konsumentów.
Film przesłany przez Słuchacza, pana Pawła
Zaprasza Janusz Wilczyński
W programie Czas Reakcji wielokrotnie pojawiały się głosy Słuchaczy na temat szybkiej i niezgodnej z przepisami jazdy dostawców KFC. W odpowiedzi na nie przedstawiciel firmy zapowiedział rozmowy z pracownikami, rozwożącymi jedzenie. Na filmie, który przesłał nam Pan Paweł widać skutki nieprzestrzegania przepisów i nadmierny pośpiech kierowców KFC. Do kolizji doszło 15 lutego na skrzyżowaniu ulic Krzywoustego i Sikorskiego w Szczecinie.

„Policjanci słusznie uznali tutaj współwinę (…) Jeden i drugi kierowca powinni zachować szczególną ostrożność” – tłumaczył Arkadiusz Kuzio, ekspert z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Zauważył również, że dostawcy jeżdżą bardzo agresywnie i niebezpiecznie. Ekspert był zdania, że należy zwrócić szczególną uwagę na tę grupę kierowców.

Rozpoczął się okres rozliczeń PIT, deklaracje można składać również elektronicznie. W ubiegłym roku zostało złożonych 16 milionów e-PIT-ów za 2018 rok.

„Drugi raz została ta usługa uruchomiona i jest to duże ułatwienie, bo my jako administracja proponujemy podatnikowi zeznanie podatkowe, które musiałby wypełnić, a pozostaje mu ewentualnie uzupełnić je o jakieś dodatkowe informacje, ulgi z jakich chciałby skorzystać, wpisać 1 procent i wysłać” – zachęcała Małgorzata Brzoza z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie oraz objaśniała co zrobić, by poprawnie złożyć zeznanie podatkowe.

Szczeciński Ruch Miejski złożył wniosek do Wydziału Gospodarki Komunalnej z prośbą o likwidację parkingu przy ulicy Piotra Skargi, umiejscowiony przed pomnikiem Czynu Polaków. Aktywiści uzasadniają, że Jasne Błonia to jedno z najważniejszych miejsc w mieście, natomiast parking wprowadza chaos przestrzenny i zaburza widok na pomnik.
Urbanistka ze Społecznej Straży Ochrony Zieleni Szczecina, Helena Freino przyznała, że była jedną z pierwszych osób postulujących w sprawie likwidacji wspomnianego parkingu.

„To nie jest tylko oś widokowa na pomnik – bardzo ważny symbol Szczecina, ta oś widokowa sięga dużo dalej, w tle pomnika mamy park na Arkońskiej (…) Proponuję państwu, żebyście kiedyś stanęli przy Urzędzie Miasta Szczecin od strony Szymanowskiego kiedy jest zachód słońca, to jest jedna z najpiękniejszych osi miasta” – tłumaczyła na antenie Helena Freino.

Dodała także, że obszary te są wpisane do Rejestru Zabytków, mają także status ochrony przyrody.

Zdania Słuchaczy były podzielone co do losów parkingu na Jasnych Błoniach.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Ulica Arkońska od dziś jest otwarta, na tablicy jednak jest mały błąd, na który zwrócił uwagę jeden z naszych Słuchaczy - w Niemczech jest miejscowość Eggesin, a nie Egessin. Napis zostanie poprawiony - zapewniał rzecznik miasta ds. inwestycji Piotr Zieliński.

Czy zapinanie pasów w autokarach czy busach powinno być obowiązkowe, kto tego powinien pilnować? Te pytania zadajemy w kontekście groźnego wypadku do jakiego doszło we wtorek w Wielkopolsce - silny podmuch wiatru spowodował, że kierowca autokaru stracił panowanie nad kierownicą. Pojazd zjechał z drogi, rannych zostało 7 dzieci. Naszym gościem był Filip Grega z Akademii Bezpiecznej Nauki i Techniki Jazdy.

Straż Miejska w Szczecinie szuka pracowników. Ile jest wakatów, jakie warunki powinien spełnić przyszły strażnik? O tym mówiła Magdalena Woźniak ze Straży.

Tzw. podatek cukrowy staje się faktem. O szczegółach mówiła rzecznik zachodniopomorskiego oddziału NFZ Małgorzata Koszur

Kilka tematów "porządkowych" od naszych Słuchaczy, udokumentowanych zdjęciami: na Podzamczu piętrzy się sterta śmieci, z kolei na ul. Niemierzyńskiej straszy wrak auta. Pan Rafał zwrócił uwagę też na kałuże przy hotel Novotel - tworzy się ona od kilku lat gdy mocno popada deszcz.

Z przyjemniejszych rzeczy - SPA Dąbie idzie za ciosem - w autobusach spółki można zobaczyć prace najmłodszych szczecinian. W grudniu były prace "świąteczne", teraz są związane z ochroną środowiska.
Zaprasza Przemysław Szymańczyk
Nad Szczecinem ma latać samolot z kamerą termowizyjną - jego zadaniem jest wykrycie nieszczelności w instalacjach ciepłowniczych. Naszym gościem była Danuta Misztal z SEC.

"Krwiobus" przyjeżdża do Stargardu tylko dwa razy dziennie, do pojazdu może wejść 5 osób, reszta chętnych musi czekać na zewnątrz - narzeka nasz Słuchacz. Niestety nie ma na to pieniędzy - naszym gościem była dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie Ewa Kłosińska.

Co dalej ze spółką Energopol Szczecin, dziś miała się odbyć licytacja części majątku. Naszym gościem był rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie Tomasz Szaj.

Trwa remont drogi do Stobna - napisał do nas w tej sprawie pan Paweł: "poruszać się po niej mogą jedynie autobusy komunikacji miejskiej oraz okoliczni mieszkańcy miejscowości Ostoja z dojazdem do posesji na której znajduje się remont. Zaciekawiło mnie działanie Straży Miejskiej ze Szczecina, która podejmuje interwencji na zamkniętym odcinku drogi, gdyż teren ten nie należy do Gminy Szczecin i według przepisów kontrole na tym odcinku może przeprowadzać Straż Gminna z Kołbaskowa na której leży droga." Naszym gościem była rzeczniczka Straży Miejskiej w Szczecinie Joana Wojtach.

Nasz Słuchacz wysłał nam ciekawe oznaczenie dziury na drodze do Stobna. Gratulujemy pomysłowości - dla porównania pokazujemy jak to się robi w Gruzji.
Zaprasza Janusz Wilczyński
W audycji powróciliśmy do tematu pogryzienia psa - sprawę poruszyliśmy wczoraj. Nasza Słuchaczka, pani Ilona, która jest wolontariuszką w schronisku dla zwierząt przy Al. Wojska Polskiego wyprowadzała jednego z podopiecznych w okolicach Lasu Arkońskiego. W pewnym momencie do psa podbiegł inny i pogryzł go. Pani Ilona opowiedziała całe zdarzenie na antenie. Naszym gościem była też kierownik sekcji konnej wydz. prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie podkom. Agnieszka Kacprzak.

W audycji powróciliśmy do tematu kursowania autobusów linii nr 103, które bardzo rzadko (tylko 4 razy dziennie) wjeżdżają do Bartoszewa. Przyglądamy się sprawie, przystanek działa od niedawna - mówił zastępca burmistrza Polic Maciej Grajnert.

Nasz Słuchacz w ub. poniedziałek był w Biurze Paszportowym w Urzędzie Wojewódzkim - w te dni jest ono czynne do 18. Zabrakło jednak numerków. To wyjątkowa sytuacja, akurat w tym dniu odsłużyliśmy ok. 400 klientów, w inne dni jest to ok. 250 - mówiła rzeczniczka Urzędu Agnieszka Muchla - Łagosz.

Nasz Słuchacz ma wątpliwości dot. legalności nowego parkingu na Placu Orła Białego. Naszym gościem był Filip Grega z Akademii Bezpiecznej Nauki i Techniki Jazdy.

Nasz Słuchacz, pan Adrian zwrócił uwagę na "potykacze" przy Placu Rodła..
Zaprasza Janusz Wilczyński
W podszczecińskim Bartoszewie w ub. roku wybudowano przystanek autobusowy. Kilka miesięcy to trwało zanim podjechał tam miejski autobus. W końcu się udało. Niestety- linia nr 103 jeździ tam tylko dwa razy dziennie - mieszkańcy woleliby częściej. Naszym gościem był sołtys sołectwa Pilchowo, w skład którego wchodzi Bartoszewo Ireneusz Todorski.

Nasza Słuchaczka, pani Anna często widzi na śmietniku stare zdjęcia i inne rodzinne pamiątki. Co z tym robić? Naszym gościem była Joanna Szydłowska z grupy facebookowej "Uwaga, Śmieciarka Jedzie".

Stowarzyszenie Rowerowy Szczecin chce likwidacji miejskiego roweru Bike-S. Dziś argumenty "za" przedstawiła Karolina Grochowicka ze Stowarzyszenia. Pełny tekst stanowiska poniżej.

Właściciel agresywnego psa poszukiwany! W sobotę w okolicach Lasu Arkońskiego "pupil" widoczny na zdjęciu podbiegł do psa naszej Słuchaczki (wyprowadzanego na smyczy) i go pogryzł. Do tematu powrócimy jutro.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Temat nawierzchni jezdni w Alei Jana Pawła II nadal jest szeroko komentowany..

Od wielu godzin ostro wieje - nasi Słuchacze jednak zwrócili uwagę, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (tak już to bywało) nie wysyłało ostrzegających smsów o pogorszeniu pogody. Jak mówiła rzeczniczka RCB Anna Adamkiewicz informacje były wysyłane, ale do mieszkańców południa Polski.

To temat nie nowy - brakuje lekarzy radiologów, długo czeka się m.in. na sporządzenie opisu badania. Naszym gościem był dr Mariusz Holicki z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii.

W ub. roku 17 mln wizyt u lekarza zostało odwołanych, bo pacjent po prostu nie przyszedł. Czy dobrym pomysłem jest stosowanie kar, nawet symbolicznych, za nieusprawiedliwioną nieobecność? Naszymi gośćmi byli rzecznik zachodniopomorskiego oddziału NFZ Małgorzata Koszur oraz ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego dr Jerzy Gryglewicz - jak mówił jest wiele problemów - np. kwestia samej egzekucji.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Remont Alei Jana Pawła II nie cieszy wszystkich Szczecinian. Kością niezgody okazuje się kostka kamienna, która ma zostać położona na nowo. Mieszkańcy pobliskich kamienic i bloków narzekają na hałas, który powstaje podczas przejeżdżania samochodów po bruku. Nasi Słuchacze nadesłali wiele komentarzy, które usłyszeć można w audycji.

Dziś rano szczecińska policja zatrzymała kilka dowodów rejestracyjnych autobusów miejskich, co mogło wpłynąć na rozkład komunikacji zbiorowej. Kontrolami zajmują się policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, którzy posiadają specjalistyczne przeszkolenia.

„Kontrola jest przeprowadzana na bieżąco każdego dnia, w zależności od tego na jakim etapie jest autobus. Oczywiście, również kierowcy zgłaszają usterki, czy wątpliwości. Nie kwestionujemy pracy i sposobu wykonywania jej przez odpowiednie służby” – mówiła Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.
ZDiTM wyraża także nadzieję, że po przeglądzie dowody rejestracyjne autobusów zostaną oddane, gdyż wycieków oleju i innych usterek nie ma.

,,Dbamy o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, tym bardziej, że zbliżają się ferie zimowe i dzisiaj policjanci przez cały dzień prowadzą kontrole zarówno autobusów komunikacji miejskiej, jak i innych przewoźników. Jeżeli chodzi o zabrane dowody rejestracyjne, to są trzy dowody prywatnych przewoźników, natomiast dowody rejestracyjne komunikacji miejskiej zabrano cztery” – informowała podkom. Anna Gębala, Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie.
Zatem można spodziewać się, że w czasie ferii kontroli będzie więcej.

Uczniowie by uczestniczyć w konkursach są zobowiązani wpłacić kwotę ok. 10 złotych, z których powinny być fundowane m.in. nagrody dla zwycięzców oraz wydrukowanie arkuszy konkursowych. Jednak często nie są one odpowiednie i zgodne z tematyką konkursów.
Krzysztof Ponikowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Szczecinie uważa, że taka sytuacja nie miała miejsca w szkole. Mówi także, że występują płatne konkursy, które są ogólnopolskie, jednak dzieci nie dostają nieprzydatnych nagród, które mogły wcześniej komuś zalegać, zaś dyplomy i miejsce w rankingu w odniesieniu do średniego wyniku miasta. Jednak podaje przykład, który miał miejsce w SP8:
„Przyszła Pani z materiałami edukacyjnymi z języka angielskiego dla małych dzieci, zostawiła to u mnie, ja dałem to nauczycielkom języka angielskiego, które stwierdziły, że może być przydatne. Pozwoliłem wejść pani do sali, zaproponować to dzieciom – to było odpłatne – kiedy weszła do środka, okazało się, że było to dodatkiem do zegarka, który pani sprzedawała” – wspomina Krzysztof Ponikowski.

W tej sprawie wypowiadała się również Małgorzata Duras z Kuratorium Oświaty w Szczecinie, która mówi, że konkursy są rzeczą indywidualną i nie ma obowiązku w nich uczestniczyć. Jak mówiła - wybieranie konkursów jest uzgadniane wcześniej z Radą Rodziców.

W programie także o nowej organizacji parkowania i związanych z nią opłatach na Placu Orła Białego
„Możemy powiedzieć, że ten parking rotacyjny zafunkcjonował dobrze, około godziny 13-tej właściwie wszystkie miejsca były zajęte, czyli wniosek jest taki, że ceny, które dosyć mocno są akcentowane nie zadziałały w sposób blokujący. Mimo, że są wysokie użytkownicy korzystają z tych miejsc” – mówił Wojciech Jachim, rzecznik Spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne.
Czy wszyscy wyrażają zadowolenie z podniesienia opłat parkingowych do 10 złotych? O tym więcej w naszym programie!
Zaprasza Krzysztof Kukliński
Trwa uzupełnianie ubytków na drodze Ustowo - Siadło Górne. Chciałoby się powiedzieć nareszcie. Naszym gościem była naczelnik Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg w Starostwie Powiatowym w Policach Magdalena Sochanowska.

Nasza Słuchaczka kupiła lek na nadciśnienie o nazwie Norvasc, w środku jednak było lek o nazwie Zorem. Jak się okazuje wszystko jest zgodne z prawem. Polska hurtownia kupiła ten lek w Czechach (tam ma on inna nazwę) i przepakowała do polskiego opakowania. Naszym gościem będzie prezes Zachodniopomorskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej Wojciech Chmielak.

Szczecin przygotowuje się do modernizacji Alei Jana Pawła II, będą m.in. nowe chodniki i nowa nawierzchnia ścieżki rowerowej. Część mieszkańców chciałaby jednak także zastąpienia kostki brukowej, którą wyłożona jest jezdnia asfaltem - jazda po nim powoduje mniej hałasu, poza tym jest on bezpieczniejszy. Naszymi gośćmi byli przewodnicząca Rady Osiedla Centrum Iwona Balcer i Miejski Konserwator Zabytków Michał Debowski.

Wczoraj ekipy nie skończyły prac przy montażu na węźle Kijewo dodatkowych barier i znów są tam zamknięte dwa pasy ruchu - po jednym w każdą stronę. Czekamy na informacje z GDDKiA jak długo potrwają prace.
Zaprasza Janusz Wilczyński
Zachodniopomorski "sanepid" szuka pasażerów, którzy lecieli wczoraj samolotem jaki podróżował mężczyzna z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Dlaczego nie było interwencji od razu na lotnisku? Naszym gościem była rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej Małgorzata Kapłan.

Pozostając w temacie - nasz Słuchaczka opisała nam sytuację jaka miała sie wydarzyć w przychodni sieci Medicover: "Tydzień temu nasz pracownik, który był przez kilka tygodni w delegacji w Chinach, 700km od Wuhan wrócił do Polski. Ściągnęliśmy go awaryjnie przez to co się dzieje. Poszedł ze zgłoszeniem do Medicover. Powiedział, że wrócił i chciałby się przebadać. Zrobili mu badanie krwi i odesłali do domu. Kazali przyjść za tydzień gdyby coś się działo i odmówili wystawienie zwolnienia lekarskiego. Zapytali czy kaszle, na odpowiedź "nie" stwierdzili, że nie jest chory". Nie potwierdzamy takiego zdarzenia, natomiast mamy odpowiednie procedury w przypadku pacjenta z podejrzeniem zakażenia koronawirusem - zapewniała dyr. ds. standardów medycznych w Medicover dr Agnieszka Motyl. jak bardzo jest to niebezpieczny wirus - o tym mówił wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń dr Paweł Grzesiowski.

"Pat" śmieciowy w Nowogardzie. Regionalny Zakład Gospodarowania Odpadami w Słajsinie podniósł stawki za odbiór odpadów, spółka która zajmuje się odbiorem z terenu Nowogardu ponosi większe koszty, jednak radni nie chcę się zgodzić na podwyżkę stawek za śmieci. Naszymi gośćmi byli wiceprzewodnicząca Rady Miasta Jowita Pawlak oraz zastępca burmistrza Miasta Krzysztof Kolibski.

O nowym sposobie wyłudzeń informuje nasz Słuchacz. O sprawie mówiła rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie Małgorzata Brzoza.

Na węźle Kijewo znów trwają prace. Jak informuje Mateusz Grzeszczuk z GDDKiA - obecnie ustawiane są specjalne dodatkowe zapory zabezpieczające, prace zakończą się do 14.
1234